• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Tüketim talebi düşmeye başladı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekonomi Haberleri kategorisinde nurettin_38 tarafından oluşturulan Tüketim talebi düşmeye başladı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 63 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekonomi Haberleri
Konu Başlığı Tüketim talebi düşmeye başladı
Konbuyu başlatan nurettin_38
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06

İtibar:

Tüketim talebi düşmeye başladı

Artan faiz oranları tüketim talebini düşürmeye başladı. En keskin düşüş elektrikli eşya ve mobilyada yaşandı. Satışlar bir ayda yüzde 20'ye yakın azaldı.

Hızla artan enflasyon ve düşük borçlanma maliyeti tüketimi artırdı. Vatandaş ihtiyaçlarını öne çekerken, harcamalar "fiyat daha da yükselecek" endişesi ile yapıldı. Merkez Bankası'nın son aylarda faizi artırması ise bu durumu değiştiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre, perakende satış hacmi ağustosta yüzde 4,7 azaldı. NTV'ye konuşan iktisatçı Prof. Dr. Sinan Alçın, "Bazı sektörler acil kod duyurusu yapıyor. Bu yönüyle de dikkatli gidilmesi gereken bir süreç tabii ki." değerlendirmesi yaptı. EN BÜYÜK DÜŞÜŞ ELEKTRİKLİ EŞYA VE MOBİLYADA Ağustos ayında satışlarda en büyük düşüş elektrikli eşya ve mobilyada yaşandı. Bu kategoride satış hacmi yüzde 17,2 geriledi. Onu yüzde 9 düşüşle otomotiv yakıtı, yüzde 6,6 azalmayla tıbbi ürünler ve kozmetik izledi.. Bilgisayar ve kitap satışları yüzde 2,7, internet satışları yüzde 1,8 daraldı. Alçın, "Talebin kısılması enflasyon açısından önemli. Bizim enflasyon talep çekişli bir enflasyon değil maliyet itişli bir enflasyon. Sadece talebi kısarken ani bir durgunluk yaratılabilir." dedi. Ağustosta gıda, içecek ve tütün grubu satışlarında yüzde 0,1'lik kısmi artış oldu. Tekstil, giyim ve ayakkabı satış hacminde ise yüzde 0,6'lık yükseliş görüldü.

Üst Alt