• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

LGS'ye bir ay kaldı: "Mutlaka MEB'in kitaplarından konu tekrarı yapılmalı"

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Eğitim Haberleri kategorisinde EbrulimMm_88 tarafından oluşturulan LGS'ye bir ay kaldı: \"Mutlaka MEB'in kitaplarından konu tekrarı yapılmalı\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Eğitim Haberleri
Konu Başlığı LGS'ye bir ay kaldı: \"Mutlaka MEB'in kitaplarından konu tekrarı yapılmalı\"
Konbuyu başlatan EbrulimMm_88
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06

İtibar:

LGS'ye bir ay kaldı:

Liselere geçişte uygulanan merkezi sınav bu yıl 2 Haziran'da yapılacak. Sınava bir ay kala uzmanlardan önemli uyarılar var. Eğitim Uzmanı Tolga Erdoğdu'ya göre, öğrenciler bu yıl mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarından "konu tekrarı" yapmalı, örnek soru çözmeli. Bu yıl sınavda pandemi kuralları da uygulanmayacak, öğrenciler sınava başka okullarda girecek.

Öykü Tüccar-NTV Ankara Liselere Geçiş Sistemi kapsamında uygulanacak merkezi sınava 1 ay kaldı.

Uzmanlara göre, öğrencilerin kalan bir ayı nasıl değerlendireceği kritik öneme sahip.

Bu yıl dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur da var.

Eğitim Uzmanı Tolga Erdoğdu, "Konularının eksik olmadığını düşünen öğrenci de olsa mutlaka MEB'in vermiş olduğu kitaplarını bir kere daha tekrar etsinler. Çünkü bu sene Bakanlık üzerine basa basa bu kitaplar dışında soru çıkmayacağını söyledi. O yüzden lütfen öğrenciler son tekrarlarını yaparken kitaplarını bir mutlaka gözden geçirsinler." uyarısında bulundu. Öğrenciler bu yıl sınavda 8. sınıfın tüm konularını kapsayan toplam 90 soru yanıtlayacak.

İlk oturumda, öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru için 75 dakika süre verilecek.

80 dakika sürecek ikinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak.

"GEÇMİŞ YILLARDAKİ SORULARI MUTLAKA ÇÖZSÜNLER"

Tolga Erdoğdu, "Her dersten 6'şar ünite var. Geri kalan 4 haftanın üç haftasında her dersten 2'şer ünite bitirerek son bi hafta kalaya kadar tüm konuları tekrar edebilirler. Son bir hafta içerisinde de deneme sınavlarını çözmeye devam etsinler. Geçmiş yıllarda çıkmış LGS sorularını da öğrenciler mutlaka çözsün." dedi.

Sınavda bu yıl, pandemi nedeniyle devreye alınan uygulamalar da kaldırıldı.

Bu kapsamda öğrenciler sınava kendi okullarında değil, belirlenen okullarda girecek.

Erdoğdu, "Öğrenciler deneme sınavlarını yaparken farklı yerde sınava girmeye, prova yapmaya gayret etsinler. Bu onların sınav anında kaygı ve streesini azaltacaktır diye düşünüyorum." diye konuştu.

LGS YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öğrencilerin sınav yeri bilgileri 24 Mayıs'ta ilan edilecek.

Üst Alt