• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Normandiya'da hayatta kalan son Fransız askeri Leon Gautier 100 yaşında hayatını kaybetti

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde Dolunay tarafından oluşturulan Normandiya'da hayatta kalan son Fransız askeri Leon Gautier 100 yaşında hayatını kaybetti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 62 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Normandiya'da hayatta kalan son Fransız askeri Leon Gautier 100 yaşında hayatını kaybetti
Konbuyu başlatan Dolunay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan BuRsK

Dolunay

Administrator
ForumAdmin
ZFN Sahibi
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
System Administrator

İtibar:

Normandiya'da hayatta kalan son Fransız askeri Leon Gautier 100 yaşında hayatını kaybetti

2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren ve Avrupa'nın Nazi işgalinden kurtarılmasında önemli bir yere sahip olan Normandiya çıkarmasında görev yapan Fransız komando Leon Gautier, 100 yaşında hayatını kaybetti.

iTQnHy3P8k-ENYW0TazRJg.jpg

2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması, 6 Haziran 1944'te ABD, İngiltere ve Kanada'nın oluşturduğu 160 bin kişilik müttefik kuvvetleri tarafından Alman işgali altındaki Fransa'nın kuzey sahiline yapılmıştı.
V5tJ7swFW02aHArP7yp7ww.jpg

Fusiliers Marins Komando Birliği’nde yer alan ve 6 Haziran 1944'te Normandiya'da Almanlara karşı savaşmak için cepheye gönderilen isimler arasında Leon Gautier de yer alıyordu.
z4kOn62IhkCyQ6kHV1ETUg.jpg

Harekat, Almanlara karşı 5 Haziran - 6 Haziran gecesi 722 savaş gemisinin eşlik ettiği 4.226 nakliye gemisi, çeşitli tiplerde 45.000 gemi, 2000'den fazla uçak ve 132.000 askerle tarihin en büyük donanmasının yaptığı en büyük çıkartma harekatı olarak tarihte yerini aldı.
5KH8eIQM20iiZtio1voACQ.jpg

Çıkarma sırasındaki çatışmalarda binlerce Alman ve Müttefik askeri hayatını kaybederken, 21 yaşındaki Leon Gautier hayatta kalmayı başarmıştı.
PQSwBvJr60mGb4s-FcB-rA.jpg

100 yaşındaki Gauiter; Normadiya'da hayatta kalan son Fransız askeri hayatını kaybetti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Onu unutmayacağız" ifadesini kullandı.
R9XYzEDHGE2L6g2G-fSBwg.jpg

Gautier, yıllar sonra verdiği röportajlarda savaşın acı ve yıkıcı gücüne dikkat çekerken şu ifadeleri kullanmıştı: "Savaş sefalettir, saçma bulabilirsiniz belki ama ben belki bir delikanlıyı öldürdüm, bir kadını dul bıraktım ya da bir anneyi ağlattım diye düşünürdüm. Bunu istemedim. Ben kötü bir adam değilim. Sana hiçbir şey yapmayan birini öldürüyorsun. Bu bir savaş ve bunu ülken için yapıyorsun"

Üst Alt