• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Plesk Kontrol Panel Kurulumu

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Plesk kategorisinde Cilgin-Bedis tarafından oluşturulan Plesk Kontrol Panel Kurulumu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 47 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Plesk
Konu Başlığı Plesk Kontrol Panel Kurulumu
Konbuyu başlatan Cilgin-Bedis
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan YouMyCure

Cilgin-Bedis

www.zirveforum.net
Admin
Katılım
25 May 2020
Mesajlar
215
Tepkime puanı
16
Puanları
18

İtibar:

Plesk kontrol paneli sunucu işletim sisteminizi daha kolay yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. Kontrol panelli sayesinde birçok web sitenizi kolayca yayınlayabilir, web siteleriniz ile ilgili mail hesapları açabilir veya DNS işlemlerini çok daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Bu panel linux işletim sistemi veya windows server işletim sistemleri üzerine kurulmaktadır. Plesk kontrol paneli bu kapsamda bilinen bir kontrol panelidir. cPanel’den sonra en çok kullanılan panel olarak bilinmektedir.

Kurulum için ön hazırlık; Plesk kontrol paneli Windows server işletim sistemi ve Linux server işletim sistemlerine sıfır konfigürasyon ile kurulacak şekilde tasarlanmıştır bu nedenle kurulum için sunucu üzerinde herhangi bir düzenleme zahmetine girmemize gerek yoktur.

Plesk Panel kurulmasını istediğiniz tüm bileşenleri sunucu üzerine kurar ve paylaşımlı web hosting hizmetine göre en iyi şekilde yapılandırır. Kurulum için parallels firmasının download sekmesine giriş yapıyoruz ve kurulumu başlatacak olan küçük boyutlu dosyamızı indiriyoruz. ( KURULUM DOSYASI İNDİR )

vEFVrCcAdPiMIrTzAdx9Otb7nnM3lzPr5c5fG9az.png


Gerekli kurulum dosyasını indirdikten sonra "plesk-installer.exe" programını çalıştırarak kurulum işlemine başlıyoruz. İlk adımda karşınıza sunucu administrator şifrenizi isteyen ekran çıkacak bu alana sunucunuzun administrator şifresini yazarak ilerliyoruz.

OnOLRhw4TyluMEayLsT8k1esJlGIy9LFOo6zytg6.png


Bir sonraki adımda Plesk paneli kuracağımız ekran karşımıza çıkmaktadır. Kurulum işlemini “Install or Upgrade Product” linkine tıklayarak başlatıyoruz.

Bu linke tıkladığımızda kuracağınız Plesk panel sürümü ve kurulum tipi adımları çıkacaktır. Bu alanları resimde belirtilen şekilde seçerek “Continue” butonu üzerinden kurulum işlemine devam ediyoruz.

syUaxdtxmu6biD4FCnrrnMUWJTc7kLRPwZCw2aZN.png


Bu kısımda plesk panelinin versiyonları belirtilmektedir. Plesk panelin deneme sürümleri de bu alanda yer alır, eğer özel bir talep yok ise genellikle stabil olan versiyon seçilir. Bu anlatımda onyx versiyonunu seçeceğiz..

qz6h7uIYaidMpDG7xzJtoG679QQAVQ6svWFDDp7N.png


Panelinizin hangi özelliklerde kurulmasını istiyor isek buna göre seçim yapmalıyız. Full kurulum seçerek bazı özellikleri ekleyip/çıkartacağım. Continue diyerek devam ediyorum.

EOZNqvGrkbQNYr9leMAgdyW7aNpmEo8dt17HbwME.png


Panel özellikleri ekranından istediğim özellikleri ekleyebilir veya çıkartabilirim. Bu işlem sayesinde gereksiz çalışan servislerin önüne geçmiş oluyoruz. Plesk kurulumu genellikle standart istenir bu nedenle typical seçerek kurulumu kolayca sağlayabilirsiniz.

KFfHUlVQwhDQIuDFIFLQIJ2xGv6Z1oibKqOFwTDE.png


Plesk panel şifremizi girerek kurulumu başlatıyoruz. Windows işletim sistemimiz ile plesk panel şifremiz farklı olmalı ve güçlü olmalıdır aksi halde sunucumuz hack’lenebilir.

FxOrznqQqLEpeu4seD6hAEVSiqI3jI2unZm8vESb.png


BG4iVp6soC7EquzcO8B4u59iFyBABWAIQ3E1LIdy.png


Kurulum 15-20 dk. Kadar sürmektedir.

IMAc2tEHqVAGZtZgKxD32IJuPGe7HSRapbYBf4oA.png


Kurulum tamamlanmıştır. panelinize ipadresi:8443 yada ipadresi:8880 portları ile giriş yapabilrsiniz.

Örnek; 192.168.120.20:8443 192.168.120.20:8880

Yeni bir kurulum yaptığımız için panelimizde bazı ayarlar yapmamız gerekmektedir. Panel temamızı “commercial web hosting”” Service Provider view” olarak seçerek devam ediyoruz.

biVxHzwHtcTV3LoDz2UER3fgq2TPxlBd6lXuJX50.png


Panelimizde yöneteceğimiz web siteleri için paylaşımlı ip adresimizi, panelimiz için yeni güçlü bir şifre ve sunucumuzun hostname kaydını belirleyerek devam ediyoruz.

9KnUgy1gaAE8dWcjQnsnZoYqQcNBngYPNb9lD5yI.png


“Information” bilgilerimizi müşterimizin bilgilerine göre doldurup yapılandırma ayarlarımızı tamamlıyoruz. Panelimizin kurulumu tamamlanmıştır. Lisans anahtarı edinerek panelimizi kullanmaya başlayabiliriz. Lisans dosyamızı resimdeki gibi “Install Key” kısmından tanıtıyoruz.

rFSW7fOUPKvo2Zh6K1ZhB5BzFamCBWxhBfXXPG86.png


Lisans anahtarımız .zip uzantılı bir dosya yada sadece aktivasyon kod’u şeklinde olabilir. Genellikle .zip şeklinde temin ettiğimiz için bu yöntemi kullandım.

odp3RscFDyswZ782ESde5g2PZXPAiFqyWPVi7glh.png


Lisanslama işlemimiz tamamlanmıştır.

maHplPP5acTd8Fd4n0Ci7IhX91K43mJoYOXLRBFx.png


Plesk panelimiz genel olarak kullanıma hazır hale gelmiştir. Web sitelerimizi ekleyip kullanıma başlayabiliriz. Ancak web sitelerimizi eklemeden önce panelimizde DNS işlemlerimizi tamamlamamız gerekir. Sağ tarafta bulunan ana menü üzerinden “Tools & Settings” ayarlarına girerek “DNS Template” ayarlarına giriyoruz.

miGlMuIresuUDsreigFl5UeqEnTaVYWbnql6GICu.png


Standart olarak yapılandırılan kayıtları kendimize göre düzenliyoruz. Örnek olarak Ns adresleri ve A kaydı yapılandırması yapacağız;

ns1.siteniz.com 192.168.119.1 ns2.siteniz.com 192.168.119.2

Varsayılan NS yapılandırmasında domain yazan kısıma tıklıyoruz.

qxFTXIEsws0gqQXPYlkISSzfjrEhoZsTCDM3cBVL.png


ubeSKwWm8qA4l4Yn8CtkqUUfMWUWQWGS6tSQQXtP.png


Sunucumuzda yayınlayacağımız web sitelerimizi yönlendireceğimiz Ns adresimizi yapılandırıyoruz. Aynı işlemi diğer NS için de gerçekleştiriyoruz. İP adresimiz için A kaydı oluşturuyoruz.

jMMLNBJPcSl4a2Binosu3XZOqKWLV3FdIHbHd3yZ.png


Varsayılan olarak ayarlanmış A kaydı üzerinden domain yazan kısma giriş yapıyoruz ve resimdeki şekilde yapılandırmamız gerçekleştiriyoruz.

LYBfFFOCY0p7U09yiZ1eAaBFefgoy5TtH5swsTpw.png


Her iki ip adresimiz içinde aynı kayıtları oluşturduktan sonra DNS template kısmında işlemlerimiz tamamlanmış demektir. Eğer ayrıca özel bir kayıt girilmesini istiyor iseniz (MX,TXT) bu bölümden kolaylıkla yapılandırabilirsiniz. Panelimizde açacağımız web sitelerini alan adı aldığımız firmadan yukarıda şekilde NS yönlendirmesi yaptığınız takdirde web siteniz yeni sunucunuzda çalışmaya başlayacaktır.​
 

RY

www.zirveforum.net
Süper Moderatör
Katılım
5 May 2021
Mesajlar
27
Tepkime puanı
1
Puanları
3

İtibar:

Güzel paylaşım, paylaşım için teşekkür ederiz :)
 

YouMyCure

www.teknolobi.net
CODER
Katılım
29 May 2021
Mesajlar
248
Tepkime puanı
651
Puanları
636
Konum
Ankara
İsim
Recep Ş.
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hali
vtEvVy
Memleket
06 ANKARA
Takım
Beşiktaş
Burç
İkizler
Mesleği
Web & Grafik Tasarımcı

İtibar:

Başarılı konu, paylaşım için teşekkürler
 
Üst Alt