• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ortodonti Fiyatları

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ağız Diş Sağlığı kategorisinde dentbalat tarafından oluşturulan Ortodonti Fiyatları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 36 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ağız Diş Sağlığı
Konu Başlığı Ortodonti Fiyatları
Konbuyu başlatan dentbalat
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dentbalat

dentbalat

Üye
Katılım
25 May 2022
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Bursa
İsim
Dentbalat
Medeni Hali
vtEvVy
Mesleği
Doktor

İtibar:

Ortodonti tedavisinde ki fiyatlar doğrudan diş teli fiyatları ile orantılı olmaktadır. Yani kullanılan malzeme miktarı ne kadar fazla olursa tedavinin fiyatları o oranda yükselmektedir. Ortodonti fiyatları farklı nedenlere bağlı olarak güncellendiğinden bu tarz hizmetler almadan önce kapsamlı bir şekilde fiyat araştırması yapmanız her zaman önerilmektedir.

Ortodonti tedavilerinde uygulanacak olan tedavinin ayrıntıları bu tarz tedavilerin fiyatlarını üzerine de doğrudan etki etmektedir. Öte yandan tedavi süresi ve hekim deneyimleri de fiyatları etkilemektedir. Dolayısıyla klinikler arası fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu etkenler dışında ortodonti tedavisinin fiyatları hekimler birliği tarafından her yıl güncellenmektedir.

2022 yılı için tedavi ücreti geçen yıla oranla bir miktar artmış durumdadır. Bunun sebebi ise diş teli fiyatlarının döviz kuru üzerinde ki etkisinden kaynaklanmaktadır. Son olarak ise fiyatlar tedavi bölgesine göre değişmektedir. Tedaviler, üst çene, alt çene veya her iki çene olmak üzere 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

Her iki çeneye birden yapılan tedavilerin fiyatları ise oldukça yüksek olmaktadır. Ayrıca ana çene iskeletinin bozuk olmasından kaynaklanan tedavilerin fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır. Özellikle son zamanlarda ortodonti kavramının sıklıkla merak edildiği de bilinmektedir. İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!
a.jpg

Ortodonti Ne Demek?

Çene yapısı, diş yapısı ve yüz bozuklarının belirlenmesi ve tedavi edilmesi ile ilgilenen bilim dalına ortodonti adı verilmektedir. Bu tedavi yöntemi hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun bir tedavidir. Çocuklarda çene gelişimine yardımcı olması için bu tedavi yapılmaktadır.

Genel olarak 9 ile 13 yaş arası çocuklara tedavi yapılmaktadır. Yetişkinlerde ise çene ve diş yapısının düzeltilmesi için yapılmaktadır. Çene veya diş yapısında bozukluk olan bireylerde zamanla şiddetli baş ve eklem ağrıları oluşabilmektedir. Ayrıca çene yapısı bozuk olan bireyler düzgün bir şekilde yemek yiyemezler ve bazı durumlarda özgüven eksikliği hissedebilirler. Bu nedenle ortodonti bilim dalı oldukça önemlidir.

Çoğu kimse konu diş olunca hekimlere tam olarak güvenmemektedir. Ancak ortodonti dalı, en deneyimli diş hekimlerinin yer aldığı bir bölümdür. Şöyle ki bir ortodonti uzmanı yani ortodontist olabilmek için ilk olarak 5 yıl diş hekimliği eğitimin alınmış olması gerekmektedir. Ardından 4 yılda bu bilim dalının eğitiminin alınması gerekmektedir.

Ortodonti Tedavisinde Diş Teli Kullanımının Önemi

Ortodonti tedavisi hastaların hem daha estetik bir görünüme kavuşması hem de çene ve dişlerin gerçek görevlerini yerine getirebilmesi için uygulanır. Bu nedenle bu tedaviye en uygun olan malzeme diş telleridir. Ayrıca diş telleri ile uygulanan tedavilerin kullanım ömürleri daha uzun olmaktadır. Öte yandan ortodonti tedavisinde diş tellerinin kullanımın sebebi diş tellerinin aşağıda ki özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

 • Tedavi sürecinde dişlerin çiğneme ve ısırma fonksiyonları diş telleri ile daha kolay olmaktadır.
 • Diş telleri, çene yapısının ve diş yapısını daha kısa süreler içerinde düzelmesini sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda sadece diş yapısının değil diş etlerinin uygun şekilde şekillenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Tedavinin diş teli ile yapılması dişler üzerinde ki baskıyı azalmaktadır.
Bu sebepler dışında ayrıca diş telleri hastalarda pozitif bir psikoloji sağlamaktadır. Yani hastaların gülümsemesi sırasında üzerinde ki baskı azalır ve özgüven eksikliği hissetmez.

Diş Teli Türleri

Genel olarak 4 farklı diş teli bulunmaktadır. Bu diş telleri; metal, şeffaf, lingual ve porselen tellerdir. En çok tercih edilen diş telleri ise genel olarak metal ve şeffaf diş tellerdir. Öte yandan son yıllarda porselen diş tellerinin de kullanımı oldukça artmış durumdadır.

Ortodonti tedavisinde ise en çok kullanılan ürün, metal diş telleridir. Bu diş teli çeşitleri diğer çeşitlerden farklı olarak daha dayanıklıdır. Ayrıca bu tel sayesinde dişler 2 yıldan erken sürede tedavi edilmektedir. Lingual diş telleri, genellikle diş teli görünümü istemeyen yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu tel yapısı ile yapılan tedavilerin süreleri daha uzun olmaktadır.

Öte yandan bir de uygulaması en zor olan diş teli çeşididir. Şeffaf çeşit ise sadece düşük seviyede diş bozukluklarında tercih edilmektedir. Uygulaması en kolay olan tel çeşitleridir. Ayrıca bu tellerin kullanımı biraz zor olabilmektedir. Özellikle diş temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Son olarak ise porselen teller, estetik açıdan oldukça güzel bir görünüm vermektedir. Ancak çok dayanıklı ürünler değildir.
a.jpg


Ortodonti Tedavisi Gerektiren Durumlar

Bu tedavi yöntemi genel olarak dişler arasında boşlukların olması ve aynı zamanda dişlerin çarpık olması durumunda yapılmaktadır. Öte yandan çiğneme bozuklukları ve çene kemiği rahatsızlıklarında bu tedavi uygulanmaktadır. Genel olarak ortodonti tedavisinin gerekli olduğu durumlar şu şekildedir.

 • Çene yapısının tek uygulama ile tedavi edilemediği durumlarda.
 • Farklı bir tedavinin daha kısa sonuçlarda tamamlanabilmesi için.
 • Diş tedavisi ile birlikte gülüş tasarımının gerekli olduğu durumlarda.
 • Uyku apsesi nedeniyle nefes problemi yaşayan hastalarda.
 • Diş yapısından dolayı konuşma bozukluğu olan hastalarda.
 • Ağız bakımının yeterli ölçüde yapılmadığı kişilerde.
Bu durumlar dışında tedavinin gerekli olması için bazı şartlarda bulunmaktadır. Medikal özgeçmiş, diş ve çene röntgenleri ve muayene gibi aşamalar sonucunda tedavinin gerekli olup olunmadığına karar verilmektedir. Aynı zamanda bu aşamalar sonucunda hangi ortodonti tedavi yönteminin uygulanacağı da belirlenir.

Bursa Ortodonti Uygulamaları

Günümüz koşullarında Bursa ortodonti uygulamaları açısından ayrıcalıklı fırsatların bulunduğu bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada ortodonti uygulamalarının kapsamlı bir süreci içine aldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Genel olarak 7 farklı ortodonti uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar ise şu şekildedir.

 • Braket uygulaması
 • Özel sabit uygulamalar
 • Sabit yer tutucu
 • Braket olmayan uygulama
 • Hareketli yer tutucu
 • Çene genişletici uygulama
 • Hareketli pekiştirici
Bu ortodonti tedavi uygulamaları içerisinde en çok tercih edilen uygulama ise braket uygulamasıdır. Bu tedavi yönteminde diş telleri lastikler yardımıyla brakete yerleştirilir. Düzenli periyodlarda lastik ayarları yapılarak dişlerin düzelmesi sağlanır. Bu tedavi yönteminin süresi yaklaşık olarak 1 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.Yaygın olarak yapılan bir başka uygulama ise sabit yer tutuculardır. Bu tedavi yöntemi çocuklar için uygun olup süt dişlerinin düzgün çıkması ve kayma olmaması için uygulanmaktadır. Sabit uygulama dışında bir de hareketli yer tutucular bulunmaktadır. Bu uygulama ise çene yapısı ile diş boşluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bursa Ortodonti Fiyatları

Bursa ilinde ki ortodonti tedavisinin fiyatları genel olarak tedavi şekline göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak sabit tedavi yöntemlerinin fiyatları hareketli uygulamalara göre daha pahalı olmaktadır. Bursa ortodonti fiyatları açısından etkili fırsatların bulunduğu bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öte yandan fiyatlar, hastanın tedavi düzeyi ile orantılı olmaktadır. Genel olarak sadece diş problemleri için yapılan tedavilerin fiyatları çene tedavilerinden daha uygun fiyatlardadır. Çene tedavilerinde kullanılması gereken malzeme daha fazla olduğundan ve tedavisi süresinin daha uzun olmasından dolayı fiyatlar yüksek olmaktadır.

Kaynak: https://dentbalat.com/blog-detay/ortodonti-fiyatlari/
 
Üst Alt