Sohbet muhabbet sohbet
Sohbet Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Dijital Fotoğrafçılık Nedir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Fotoğrafçılık kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Dijital Fotoğrafçılık Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 318 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Fotoğrafçılık
Konu Başlığı Dijital Fotoğrafçılık Nedir?
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,697
Tepkime puanı
55
Puanları
48

İtibar:

Dijital fotoğrafçılık, fotoğraf üretmek için film yerine dijital teknolojiyi kullanan fotoğrafçılık biçimidir. Film kullanımında çekim sonrasında çeşitli kimyasal işlemlerle fotoğrafın izlenilebilir hale gelmesi gerekirken, dijital fotoğrafçılık ile çektiğiniz fotoğrafları anında görebilmek mümkündür. Uzun vadede ise daha düşük maliyete sahip olması nedeniyle kısa zamanda yaygınlaşmış ve teknolojinin de hızla ilerlemesi sayesinde, günümüzde büyük format dışında kalan tüm alanlarda dijital fotoğrafçılık film kullanımının önüne geçmiştir.

Genel Olarak Neden Dijital Fotoğrafçılık?

-Çektiğiniz fotoğrafı anında görebilmeniz; eğer çektiğiniz fotoğrafta eksik varsa iş işten geçmeden yeniden çekebilmeniz.
-Çok çekim yapan biriyseniz, ekipmanı aldıktan sonraki toplam maliyetinizin filmli fotoğrafçılığa göre (film, banyo, bastırma veya dijitale tarama) daha düşük olması.
-Fotoğrafları ek bir işleme gerek duymadan bilgisayarınızda görüntüleyebilmeniz.
-Fotoğraflarınızı dışarıda bastırabileceğiniz gibi kendi yazıcınızla da kolay bir şekilde bastırabilmeniz.
-Dijital fotoğraf makinelerinin, çektiğiniz fotoğraflara çekim tarihinin yanı sıra, çekim ayarları (diyafram, enstantane vs.) ve hatta çekimin yapıldığı yerin koordinat (Geotag/Coğrafi Etiketleme) bilgileri gibi ek bilgileri de gömebilmesi.
-36 çekimden sonra film değiştirmek zorunda kalmamanız, tek bir hafıza kartı ile yüzlerce fotoğraf çekebilmeniz.
-Çekimlerinizi arkadaşlarınıza doğrudan TV’de gösterebilmeniz.
-Lens ve gövdeden titreşim engelleme çözümleri ile ışık şartlarının yetersiz olduğu durumlarda bile daha keskin fotoğraflar çekebilmeniz (Canon filmli EOS gövdeleri ile de titreşim engellemeli lensleri kullanabiliyorsunuz).
-Dijital fotoğraf makinelerinin anında ISO değerini değiştirmede büyük esneklik sağlaması, kimi durumlarda bunu sizin yerinize yapması.
-Dijital fotoğraf makinelerinin büyük çoğunluğu ile fotoğrafın yanında gerektiğinde video da çekebilmenizz.
-Bilgisayarınızda fotoğraflarınız üzerinde filmli dönemdekine göre daha hızlı ve kolay düzeltmeler yapabilmeniz.
-Sürekli gelişen teknoloji ile ışığın az olduğu durumlarda filmli fotoğrafçılığa göre daha esnek olması, orta formatta 60.5MP, 35mm’de 24.5MP gibi çoğu kişi işin yeterli gelecek çözünürlük değerlerine ulaşılmış olması.
 
Üst Alt