Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Deniz Tutkunlarına Kitap Önerileri

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Denizcilik kategorisinde Üye silindi 150 tarafından oluşturulan Deniz Tutkunlarına Kitap Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 89 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Denizcilik
Konu Başlığı Deniz Tutkunlarına Kitap Önerileri
Konbuyu başlatan Üye silindi 150
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150
Ü

Üye silindi 150

Guest
Deniz Tutkunlarına Kitap Önerileri


Deniz kimimiz için huzuru, kimimiz için özgürlüğü, sonsuzluğu ifade ediyor. Ancak hepimiz için ayrı bir anlam taşıdığı aşikâr. Biz de deniz tutkunlarına öneride bulunduğumuz bu yazımızda içinden deniz geçen kitaplara yer verdik. Yazarlar için ilham kaynağı olan denizlerden nasıl hikayeler çıkmış, denizler onlara neler çağrıştırmış yakından bakmaya ne dersin?


Moby Dick - Herman Melville

“Moby Dick”, Amerikalı yazar Herman Melville’in dünyaca ünlü romanı. Eser, balina avına çıkan kaptan Ahab ve Pequod gemisinin başından geçenleri anlatıyor. Ancak bir macera romanından daha fazlası olarak Melville’in derin bilgi birikimine sahip olduğu din, felsefe, siyaset gibi pek çok konu da olayların arka planında aktarılıyor. Hayranlık uyandırıcı metaforların bulunduğu, Amerikan edebiyatı klasiklerinden biri olan bu eseri sadece deniz tutkunları değil herkes okumalı!


Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Jules Verne’den klasikleşmiş bir bilim kurgu romanı. Kaptan Nemo ve Nautilus adlı denizaltısına misafir olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp Atlantis kıtası ve Güney Kutbu’nu içeren seyahatlerine ve onların yaşadıkları maceralara tanık olacağın bu macera dolu kitabı hala okumadıysan mutlaka okumalısın.


Karanlığın Yüreği - Joseph Conrad

Joseph Conrad denizci olduğu yıllarda Kongo’ya yaptığı bir yolculuktan etkilenerek “Karanlığın Yüreği”ni yazıyor. Okuyucuyu, eserin kahramanı Marlow’un karşılaştığı üç farklı karanlığa doğru sürüklüyor. Yazar bu kitabında insan eli değmemiş Kongo’nun, Avrupalıların yerlilere yaptığı zulmü ve her insanın içinde gizlenmiş kötülük yapma arzusunun karanlığını işliyor. Dilin rüzgarına tutunup, denizin özgürlüğünde sömürgeciliği ele alışı ve üzerine düşünülmesi gereken sözleriyle daha da ilginç bir hale gelen bu kitabı kesinlikle okumalısın.

Karanlığın Yüreği aynı zamanda Francis Ford Coppola’nın “Kıyamet” adlı kült filmine de esin kaynağı oldu. İnsan ruhunun karanlık dehlizlerine doğru yolculuğa çıkacağınız “Kıyamet” fragmanını da izlemenizi öneririz.


Denizin Çağrısı - Jack London

Jack London birçok eserinde olduğu gibi “Denizin Çağrısı”nda da denizcilik ile ilgili gözlemlerine yer veriyor. Kitabın kahramanı Joe onu çağıran bir deniz ve çalışması gereken bir sınav arasında ikilemde kalıyor. Sonunda denizin çağrısına dayanamayan Joe evden kaçarak bir karar veriyor ancak kendini korsanların arasında buluyor. Jack London kendini ait hissettiğin bir yaşam içinde var olmayı, deli dolu bir genç olan Joe’nun yaşamı üzerinden aktarıyor. “Denizin Çağrısı” kendini bulmanın romanı ve bu romanı çok beğeneceğine eminiz.


İhtiyar Balıkçı ve Deniz - Ernest Hemingway

Ernest Hemingway’in Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ölümsüz eseri. Kübalı ihtiyar bir balıkçı açık denizde dev bir kılıç balığıyla can yakıcı bir mücadele veriyor. Bu belki de balıkçının hayatının en büyük savaşı… Bu savaşta yaşlı adam umutsuzluğa yer vermiyor ve yenilgiye karşı cesaretin anlamını hissettiriyor. Ruhuna dokunacak bu etkileyici eseri mutlaka okumalısın.


Aganta Burina Burinata - Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı denize duyulan özlem ve tutkuyu şiirsel bir anlatımla gözler önüne seriyor. Kitapta içindeki deniz sevgisi ile büyüyen Mahmut’un hayatına konuk oluyoruz. Gemici olan Mahmut yaşamının akışı içinde bir süreliğine denizden ayrı düşüyor. Yazarın betimlemeleri ile Mahmut’un yaşadığı özlem duygusunu ve düşüncelerini kendi içinde hissedeceğin bu kitabı mutlaka okumalısın.


Define Adası - Robert Louis Stevenson

Deniz ve korsan denildiğinde aklımızda bulunacak bir hazine veya bir define haritası illa ki canlanır. Define avcılığı ve korsanlar gibi ilgi çekici ögeleri içeren, çocuklar için yazılmış, cesaret, dostluk, sabır ve engin denizlerle dolu bir öykü. Hala okumadıysan bu macerayı kaçırma. Eğer daha önce okuduysan belki de çocukluğuna tekrar geri dönmek isteyebilirsin.


Deniz Kurdu - Jack London

Varlıklı bir ailede doğan Humphrey Van Weyden’in geçirdiği deniz kazasında Hayalet adlı uskunanın kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılmasıyla hikaye başlıyor. Bundan sonrasında Humphrey Van Weyden’in dönüşümüne tanık olacağın, iki karakterin fikir çatışmasına katılacağın bu hikayede idealizmden, materyalizmden izler bulacaksın. "Deniz Kurdu", Wolf Larsen karakteri ile Nietzsche’nin “üstinsan” kavramının vücut bulmuş halini göreceğin, harika olay örgüsüyle bir solukta okuyacağın bir kitap.


Amat - İhsan Oktay Anar

“Amat” İhsan Oktay Anar’ın hayal alemine gemiyle açılacağınız bir kitap. İhsan Oktay Anar, hepimizin aşina olduğu Nuh’un gemisini farklı bir bakış açısıyla işliyor. Romandaki marangoz Nuh Usta bu sefer günahkarları gemiye alıyor. Din ve mitolojiden izlerin yer aldığı, kırmızı ve siyah rengin simgeleştirildiği bu hikayeyi geminin güvertesindeymiş gibi gözünde canlandıracağına eminiz.


Deniz Küstü - Yaşar Kemal

Romanlarında Karadeniz'den Toroslar'a, Ağrı Dağı'ndan Ege'ye uzanan çok geniş bir Anadolu coğrafyasını anlatan Yaşar Kemal, “Deniz Küstü” eserinde İstanbul’u gözlemliyor. İstanbul’un farklı semtleri, tekneler, çamurlu sokaklar, gecekondular, balıkçılar, kahveler, İstanbul’a dair her şey kusursuz bir şekilde okuyucuya aktarılıyor. Tüm bunlar Yaşar Kemal’in betimleme yeteneğiyle de birleşince okumaya doyamayacağınız bir İstanbul romanı ortaya çıkıyor. İstanbul’da yaşanan karanlık olaylar, cinayetler, kirli ticaret, şehrin bozulan yapısı, katledilen doğa ve hayvanların ele alındığı bu kitap okuyucuya coğrafyadaki yozlaşmayı, çürümeyi yansıtıyor. Bu kötülüklerden sonra deniz bize nasıl küsmesin diye de düşünüyor insanı. Yaşar Kemal’in kaleminden çıkan bu eseri severek okuyacağına eminiz.


Dalgaların Sesi - Yukio Mişima

Asıl adı Kimitake Hiraoka olan Yukio Mişima genelde insan doğasının karanlık yönlerine odaklanırken bu kitabında farklı bir konuyu işliyor. Çok uzakta yapayalnız bir ada olan Uta-Jima'da yaşayan Şinji'nin adaya yeni gelmiş olan Hatsue'ye aşık olmasıyla o küçücük adada bu iki sevgilinin yaşadığı maceraları konu alıyor. Daha önce işlemediği bir konu olmasına rağmen iki sevgilinin aşkını yoğun, masalsı bir dille okuyucuya yansıtıyor. Aynı zamanda, doğayla iç içe yaşayan dalgıç kadınların, balıkçı erkeklerin öyküsüne de yer veriyor ve tabi denizin, dalgaların, fırtınanın sesine de… Denizdeki dalgaların sesine kulak vermek isteyen herkesin bu eseri zevkle okuyacağına eminiz.


Denizi Yitiren Denizci - Yukio Mişima

Yukio Mişima’nın içinden deniz geçen bir başka kitabı da “Denizi Yitiren Denizci”. Yazar bu kitabında, 13 yaşındaki Noboru ve annesi Fusako'nun ilişkisini, hayatını ve hiç beklemediği bir zamanda hayatlarına giren denizci Ryuji'yi konu alıyor. Denizci Ryuji çocuğun gözünde yüce bir yerdeyken denizciliği bırakıp aile kurmaya karar verdikten sonra gözünde küçülüyor. Noboru ve Noboru'nun arkadaşlarıyla kurduğu çeteyle birlikte hayata olan bakış açılarını hissedeceğin bu derin esere göz atmadan geçme deriz.


Akdeniz - Panait Istrati

Romanya’nın bir liman kenti olan İbrail’de annesiyle birlikte yaşayan yoksul bir gencin hikayesi... Yoksulluk içinde geçen hayatından bıkan Adrien’in en büyük arzusu, Akdeniz’e ulaşıp orada zenginlik içinde yaşamak. Bu yüzden Adrien her şeyi göze alıyor ve arkadaşı Mihail’le birlikte, Köstence’den İskenderiye’ye giden bir gemiye biniyor. Gemide yolculuk yaparken Musa isimli bir adamla tanışmasıyla tüm planları değişiyor. Bilinmeyene doğru uçuşan, heyecan dolu bir yüreğe eşlik edeceğiniz, dönemin sosyal ve siyasi izdüşümlerini göreceğiniz keyifli bir yolculuk bu kitapta seni bekliyor.


Bir Kayıp Denizci - Gabriel Garcia Marquez

Deniz’de geçen bir kayboluş hikayesi… Kolombia Deniz Kuvvetleri'ne bağlı "Caldas" adlı bir muhribin mürettebatından sekiz kişi fırtına çıkmasıyla Antiller Denizi’ne düşüp kayboluyor. Tam denizcilerin öldüğü kabul edilmişken kayıp denizcilerden biri Kuzey Kolombia'da ıssız bir kumsalda can çekişir durumda bulunuyor. Bir denizcinin ölüm kalım savaşını anlatan bu sürükleyici romanı okumanı öneririz.


Son Ada - Zülfü Livaneli

“Son Ada” bir ütopyanın distopyaya dönüşme hikayesi… Martılar, deniz, ada, yazarlar ise hikayenin kahramanları. Demokratik gelenekler bir anda farklılaşır ve ekolojik denge bozulur. Tüm bunlara ayna tutan “Son Ada” eseri şaşkınlıkla okuyacağınız bir roman.


Martı Jonathan Livingston - Richard Bach

Richard Bach, “Martı Jonathan Livingston” eseriyle birey olma durumunu sorgulatıyor. Durgun bir denizin minik dalgaları üzerinde kendini bulma yolculuğuna çıkacağınız bu kısa hikayeden çok etkileneceğine eminiz.


Bonus: Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Eserin kahramanı Mümtaz, roman boyunca kendisini huzura kavuşturacak bir şeylerin peşinde koşuyor. Huzurun arayışında, İstanbul da bir çevre değil adeta bir roman kahramanı gibi ele alınıyor. Aşka da rastlayacağınız bu kitap, Tanpınar’ın düşünce dünyasını da anlamanız bakımından başlangıç niteliğinde bir eser.


Her dalga farklı bir hikaye getiriyor… Önerdiğimiz bu kitaplarda denizi, denizle gelen pek çok duyguyu, düşünceyi belki de denizin arkasına sığınan şeyleri göreceksin. Eğer sen de bir deniz tutkunuysan sana önerdiğimiz bu kitapları çok seveceksin. Denizin akıntısına kapılacağın keyifli okumalar dileriz :)
alintı
 
Üst Alt