Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Fizik kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 123 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Fizik
Konu Başlığı Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir?
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,697
Tepkime puanı
53
Puanları
48

İtibar:

Aynalardaki görüntüler aldatıcıdır, ancak bir yansımadaki kelimelere baktığınızda aynaların her şeyi dikey yerine yatay olarak çevirdiğini görürsünüz. Ya da en azından böyle görünüyor. Örneğin, aynada ‘Food’ yazan bir tabelayı tuttuğunuzda geriye doğru ‘dooF’ şeklinde okur ancak harfler hala olduğu gibi durmaktadır. Bunun sebebi nedir?Aynı zamanda neden sağ elinizi kaldırdığınızda, aynadaki benliğiniz sol elini kaldırıyor ama yine de aşağı değil de yukarı hareket ettiriyor? Bir ayna nasıl y koordinatından x koordinatını bilebilir?

Physics Girl’ün bu klasik 2015 bölümünde aslında bizde sıkışıp kalan bir cevap olarak aynalarla ilgili neler olup bittiği keşfediliyor. Çünkü aynada her şeyin yatay olarak dönmüş görünmesinin aslında aynayla değil, bizimle ilgili olduğunu görüyorsunuz. Çünkü onları yatay olarak ‘biz’ çeviriyoruz.‘Food’ yazan tabelayı tekrar kaldırmayı ve ardından aynaya bakacak şekilde dikey olarak çevirmeyi deneyin. Böylece baş aşağı ters ancak ileriye doğru bir ‘Food’un size baktığını göreceksiniz. Buradan anlıyoruz ki ayna nesneleri yatay veya dikey olarak hiç çevirmiyor, aslında onları geleneksel bir grafikten 3 boyutlu olarak işaret edilen z koordinatında çeviriyor.Bu kulağa kafa karıştırıcı gelebilir çünkü cisimleri yalnızca yatay veya dikey eksenler boyunca görmeye alıştığımızdan z koordinatını görselleştirmek bizim için zor ve aynı zamanda yatay olarak simetrik olduğumuz için aynaya baktığımızda cisimlerin gerçekten yatay olarak çevrilmiş olmadığını fark etmiyoruz.
 
Üst Alt