Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Atomun Tarihi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Fizik kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Atomun Tarihi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 97 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Fizik
Konu Başlığı Atomun Tarihi
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,697
Tepkime puanı
53
Puanları
48

İtibar:

Atom teorisi en az MÖ 440 kadar eski bir Yunan bilim adamı ve filozof Demokritos kadar uzanıyor.

“Atomos’tan Atom’a: Konsept Atomun Tarihi” nin yazarı Andrew G. Van Melsen’e göre, Demokritos büyük olasılıkla atom teorisini geçmişteki filozofların üzerine kurdu.

(Duquesne University Press, 1952). Demokritos’un atom açıklaması bir taşla başlar. Yarısında kesilmiş bir taş, aynı taşın iki yarısını verir. Taş sürekli kesilecek olsaydı, bir noktada artık kesilemeyecek kadar küçük bir taş parçası olurdu. “Atom” terimi, Demokritos’un bir varlığın (herhangi bir madde türü) daha fazla bölünemeyeceği nokta olması gereken Yunanca bölünmez kelimesinden gelir.

Onun açıklaması, atomların birbirinden ayrı olarak var olduğu, sonsuz miktarda atomun bulunduğu, atomların hareket edebildiği, madde oluşturmak için bir araya gelebilecekleri, ancak yeni bir atom olmak için birleşemeyecekleri ve Bugün Evren’e göre bölünemez.

Ancak, o zamanki çoğu filozof – özellikle çok etkili Aristoteles – tüm maddelerin topraktan, havadan, ateşten ve sudan yaratıldığına inandığı için Democritus’un atom teorisi bir kenara bırakıldı. Purdue Üniversitesi kimya bölümüne göre, İngiliz kimyager John Dalton, 1803’te kendi atom teorisini ortaya koyarken Democritus’un fikirleri üzerine inşa edildi.

Atom Teorileri

– Dalton’un teorisi, Democritus’tan atomların bölünemez ve yok edilemez olduğu ve tüm maddelerin yaratılması için farklı atomların birlikte oluştuğu gibi çeşitli fikirler içeriyordu.

Dalton’un teoriye eklemeleri aşağıdaki fikirleri içeriyordu: Belirli bir elementin tüm atomlarının özdeş olması, bir elementin atomlarının başka bir elementin atomlarından farklı ağırlıklara ve özelliklere sahip olması, atomların yaratılamaz veya yok edilemeyeceği ve bu maddenin oluşturduğu atomlar basit tam sayılarla birleşir.

– Chemical Heritage Foundation’a göre, 1897’de elektronu keşfeden İngiliz fizikçi Thomson, atomların bölünebileceğini kanıtladı. Katot ışını tüplerindeki elektrik deşarjının özelliklerini inceleyerek elektronların varlığını belirleyebildi.

– Thomson’ın 1897 tarihli makalesine göre, ışınlar tüp içinde saptırıldı. Bu da vakum tüpünde negatif yüklü bir şey olduğunu kanıtladı. 1899’da Thomson, genellikle “erik pudingi modeli” olarak bilinen atom versiyonunun bir tanımını yayınladı. Bu makaleden bir alıntı Chem Team sitesinde bulunmaktadır.

– Thomson’ın atom modeli, atoma genel bir nötr yük veren pozitif bir yük üreten bir şeyde asılı olan çok sayıda elektron içeriyordu. Modeli erik pudingine benziyordu,yuvarlak kek benzeri bir topta asılı kuru üzüm olan popüler bir İngiliz tatlısı. Purdue Üniversitesi kimya bölümüne göre atom modelini daha fazla değiştiren ve ilerleten bir sonraki bilim adamı Thomson yönetiminde okuyan Rutherford’du.

1911’de Rutherford, elektronların yörüngesinde bulunan pozitif yüklü bir çekirdeği içeren atom versiyonunu yayınladı. Bu model Rutherford ve yardımcıları alfa parçacıklarını ince altın tabakalara ateşlediklerinde ortaya çıktı. Jefferson Laboratuvarı’na göre, alfa parçacığı, çekirdeği bağlayan aynı güçlü nükleer kuvvet tarafından bir arada tutulan iki proton ve iki nötrondan oluşur.

Bilim insanları, alfa parçacıklarının küçük bir yüzdesinin orijinal hareket yönüne çok büyük açılarda dağıldığını fark ederken, çoğunluk neredeyse hiç rahatsız olmadı. Rutherford, altın atomunun çekirdeğinin büyüklüğüne yaklaşabildi ve atomun büyük kısmı boş alan olduğu için tüm atomun boyutundan en az 10.000 kat daha küçük bulundu.

Rutherford’un atom modeli hala günümüzde kullanılan temel modeldir. Diğer birçok bilim adamı atom modelini, Niels Bohr (Rutherford’un modelinde hidrojen spektrumuna dayanan elektronların özelliklerini içerecek şekilde inşa edildi), Erwin Schrödinger (atomun kuantum modelini geliştirdi), Werner Heisenberg (her ikisinin de elektronun pozisyonu ve hızı aynı anda) ve Murray Gell-Mann ve George Zweig (protonların ve nötronların kuarklardan oluştuğu teorisini bağımsız olarak geliştirdiler).
 
Üst Alt